Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gatrozážitky #1 - Brusel

11. 2. 2016

 

Úvod

V březnu 2013 jsem navštívil Brusel, hlavní město Belgie, který je velice multikulturní a to samozřejmě i včetně jídla a restaurací. Najít v Bruselu můžete od hojnosti francouzských restaurací, přes asijské až po africkou čtvrť s africkými specialitami. 

Ten, kdo se o mezinárodní gastronomii zas tolik nezajímá se může domnívat, že Belgie žádný velký průkopník v jídle není. Zeptejte se sami sebe, kolik typických jídel z Belgie znáte. Opak je však pravdou. Belgie jakožto skoro ve všem je ovlivněna Francií a tak převažují především prvky francouzské kuchyně. 

Jestli je něco, co je pro Belgii vyloženě typické, tak jsou to ryby a mořské plody. 


Moje zážitky

Hned první den sem ochutnal u nás ne zas tak rozšířenou pochutinu, ke které však návštěva Bruselu přímo vyzývá - tradiční bruselské wafle, polité čokoládou a se šlehačkou. V podniku, kde je dělají přímo čerstvě upečené byly samozřejmě skvělé. Ty, co se koupí tady v obchodě se s nimi nedají srovnávat. 

Další věcí, pro kterou je Brusel tak nějak vyhlášen, jsou hranolky. U nás jsme zvyklí jíst je v restauracích i doma snad ke všemu a nebo známe ty z fastfoodů. V Bruselu je spousta hranolkáren, které vám prodají na cestu chutné hranolky se spoustou druhů omáček. 

28165_583945118296630_249861796_n.jpg

Především v Bruselu jsou pak vášní slávky (les moules). Slávky jsou takové ty černé mušle, které jste možná viděli připravovat Zdeňka Pohlreicha.

Podávají se v černém hrnci na spoustu různých způsobů a s různým kořením. 

Já osobně zkoušel dělané na šafránu, bohužel to však nebyl můj šálek kávy. Spíš než chuť mi vadila žužlavá konzistence. 

Naštěstí mi chuť spravilo domácí Crème brûlée. 

V Bruselu se dá najít i Africká čtvrť a téměř zákonitě také africké restaurace. Dalším zajímavým pokrmem, který sem ochutnal, tak bylo kuře s arašídovou omáčkou. Omáčka byla lehce nahrubo a nechutnala nijak špatně, ale často bych ji určitě nejedl, spíš jednou za čas. 

Na konec si nechávám zážitek z francouzské restaurace Le Saint-Boniface známých mé sestry, u které sem v Bruselu byl. Podává se tam kuchyně především ze zápasu Francie. Poslední den mé belgické návštěvy byl tak zakončen i nejlepším jídlem. Jako předkrm sem měl lehký salát s rokfórem, slaninou a krutony, který byl super. Hlavní jídlo byla kachní haše (nahrubo mleté kachní maso) zapečené navrch bramborovou kaší. Porce byla velká a vzhledem k dezertu jsem ji ani nedojedl. Sladkou tečkou na závěr byly profiteroles, které snad nemůžou někomu nechutnat. 

Moje chody však nebylo jediné, co sem ochutnal. Sice se to může někomu zdát poněkud nechutné jíst šneky, mé sestře to však přišlo jako dobrý nápad. Jednoho šneka po burgundsku jsem taky zkusil, avšak byla to ještě větší žvýkačka než zmíněné slávky. Upřímně moc nechápu, jak se tím dokáže někdo najíst a považovat to za pochutinu. Sestry přítel si zase dal ústřice, nechtěl sem však riskovat moji večeři zpátky na stole. 

Ke konci se ještě chci omluvit za absenci fotek, jelikož v té době mi ještě focení jídla přišlo trošku nevhodné. 

Brusel je určitě krásné město a vyplatí se tam jet jak za kulturou, tak i za dobrým jídlem. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografie


Kontakt


Archiv

Kalendář
<< září / 2021 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 79057
Měsíc: 1705
Den: 37